reklama

Monarchia Austro-Węgier

Monarchia Austro-Węgier
Strona główna z gry
Idziesz piękną ulicą. W tle słychać orkiestrę wojskową grającą nieśmiertelne i ponadczasowe melodie familii Straussów, a ulicą przechadzają się rozmaici ludzie. Spotkasz tu oficerów i towarzyszące im damy, handlarzy zachwalających swoje towary, zapracowanych urzędników wychodzących na krótką przerwę do pobliskich kawiarni, więźniów odwożonych w plecionce, a na końcu ulicy jakaś Cyganka oferuje swe wróżbiarskie usługi. Już wiesz, gdzie jesteś, to przecież Austro-Węgry!

Można powiedzieć, że jesteśmy kontynuacją historycznych Austro-Węgier, choć jedynie internetową. W takim razie po co to jest? Tutaj bowiem każdy może się sprawdzić jako prawnik, polityk, żołnierz, malarz, pisarz, dziennikarz czy biznesmen. Niektórzy już wiedzą co znaczy słowo "v-państwo", choć nie znają Austro-Węgier. Po co Wam jednak inne kraje? Nad Balatonem jest dość ciepło, w Alpach dość zimno, a Huculszczyzna jest przecież egzotyczna! Jeśli chcesz wiedzieć więcej (a chcesz na pewno ;-)), zajrzyj do nas. Nie ważne, czy znasz mikronacje, czy nie, pamiętaj, że jedyne co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia - zatem wejdź i spróbuj swoich sił w naszym państwie!

Zanim jednak to zrobisz, przeczytaj krótki opis naszej Monarchii. Historycznie powstała w 1867 roku, a w internecie istniejemy od roku 2005. Mamy Monarchę, Jego Cesarską i Królewską Mość Franciszka Józefa II, zarazem założyciela państwa, który czuwa nad wszystkim. Władzę sprawuje u nas Cesarski i Królewski Rząd. Istnieją także dwa osobne parlamenty - austriacka Rada Państwa i węgierski Sejm, obradujące wspólnie. Jeśli interesuje Cię kariera wojskowa, to zapraszamy do Cesarskich i Królewskich Sił Zbrojnych - najlepszej i najpotężniejszej armii w wirtualnym świecie. Jeśli natomiast nie wiesz, co robić, przeczytaj nasz poradnik (link poniżej), albo skontaktuj się z przedstawicielami administracji na swoim terytorium. Zapraszamy!

Informacje z poradnika:

Trochę o Monarchii

Nasze państwo powstało 24 kwietnia 2005 r., choć wzmianek o nim można szukać wcześniej, podczas pierwszej, dość niefortunnej, próby jego założenia. Austro-Węgry są dualistyczną (podział na Przedlitawię i Zalitawię) monarchią parlamentarną. Na ich czele stoi Jego Cesarska i Królewska Mość Franciszek Józef II. Naszym adresem oficjalnym jest www.austro-wegry.org. Tutaj znajduje się serce naszej Monarchii - tutaj wszyscy się rejestrują, piszą na forum, krótko mówiąc: żyją.
Jak już wspomnieliśmy, jesteśmy monarchią dualistyczną. Znaczy to tyle, że nasze państwo składa się z dwóch równoprawnych części i ma w praktyce dwie oficjalne stolice - Wiedeń i Budapeszt. Pełna nazwa tych krajów brzmi "Królestwa i Kraje w Radzie Państwa Reprezentowane" oraz "Kraje Korony Świętego Stefana", w skrócie po prostu Przed- i Zalitawia.
Ważną częścią naszego życia są pieniądze. Walutą obowiązującą w naszej Monarchii są korony dzielące się na 100 halerzy/fillerów. Nie sposób być aktywnym obywatelem i nie mieć konta bankowego. Posiadając je, można ubiegać się o zapomogę w wysokości 80 kr (dla osób fizycznych) lub 150 kr (dla osób prawnych, czyli firm, partii itp.).
Z wszelkimi pytaniami należy kierować się do Kancelarii Dworu, Cesarskiego i Królewskiego Rządu, bądź zarządu terytorium, które zamieszkujesz. Pamiętaj, kto pyta nie błądzi, a z pewnością pomoże Ci to w dalszych przygodach.

Forum

W innych państwach często będzie to lista dyskusyjna, u nas jest forum. Stanowi ono główne miejsce dyskusji, wymiany informacji oraz pomaga nawiązywać nowe znajomości. Aktywność na nim jest niezbędna dla każdego aktywnego mieszkańca.
Pamiętaj, że ważne dla nas jest przestrzeganie podczas dyskusji austro-węgierskich regulaminów i praw. Nie zrażaj się, jeśli ktoś zwróci Ci na coś uwagę - pamiętaj, że ta druga osoba nie robi tego bezpodstawnie.
Dla zupełnie nowych osób stworzyliśmy dział powitań. Skoro już jest - skorzystaj z niego! Napisz, kim jesteś, skąd do nas przybywasz, co chciałbyś tutaj robić, co Ci się na pierwszy rzut oka podoba, a co nie, co chciałbyś zmienić, czym się interesujesz, co potrafisz. Ważne jest też dla nas, co spowodowało, że zamieszkałeś u nas oraz opis pierwszych wrażeń.
Pamiętaj też o kilku zasadach obowiązujących na forum: nie należy pisać krótkich, bezsensownych wypowiedzi, pamiętaj, że realnie jesteś Polakiem, toteż dbaj o język polski i szanuj go - to także okazywanie szacunku innym oraz bądź kulturalny.
Z bólem serca musimy napisać, że wobec osób nie stosujących się do regulaminów i prawa wyciągane są konsekwencje. Ilustruje to znany wierszyk: "Nie drażnij moda, ban uroku Ci nie doda". I tak jest u nas. Może się skończyć na chwilowym zablokowaniu konta użytkownika, może to być sprawa w sądzie. Nie bój się jednak, bowiem o ile nie naruszasz notorycznie ustalonych norm, nic Ci nie grozi.

Ustrój
Jak już zapewne wiesz, Austro-Węgry są dualistyczną monarchią parlamentarną, na której czele stoi Jego Cesarsk i Królewska Mość Franciszek Józef II. Tutaj zostaną omówione zasady, według których funkcjonuje nasze państwo.
Wszelkie nowe ustawy mogą zostać uchwalone przez samego Monarchę jako dekrety, lub też Parlament Monarchii Austro-Węgier, składający się na Zgromadzenie Parlamentarne oraz Radę Monarchii. Inna sprawa jest z Bośnią i Hercegowiną, jako krajem historycznie anektowanym 41 lat po powstaniu prawdziwych Austro-Węgier. Tutaj zamiast Rządu i Parlamentu władzę dzierży Ministerstwo Skarbu.
Ścieżka ustawodawcza w naszej Monarchii jest następująca: najpierw ustawę zgłasza się do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego, potem, po przegłosowaniu w niej, zatwierdza ją Rada Monarchii i Monarcha, który może również samodzielnie uchwalać ustawy.
Po wyborach wybiera się Rząd Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, na czele którego stoi Premier. W skład wchodzą ponadto ministrowie.
Ważną władzą jest niewątpliwie władza sądownicza. Dla całego państwa istnieje sąd tylko jednej instancji, Sąd Najwyższy. Natomiast sądy krajowe są instancją niższego szczebla (I instancji). Od wyroku sądu I instancji można się odwoływać do Sądu Najwyższego.
Ważną kwestią w dualiźmie jest administracja. W Austro-Węgrzech mamy dwa Kraje Koronne, czyli Królestwa i Kraje w Radzie Państwa Reprezentowane (Przedlitawia) oraz Kraje Korony Św. Stefana (Zalitawia). Mają swoje konstytucje, mogą powoływać też zarządców (różnie nazywanych) swoich samorządów. Ich stolice to Wiedeń (dla Przedlitawii) i Budapeszt (dla Zalitawii). Posiadają też odrębne oddziały obrony krajowej (Landwehra dla Przedlitawii, a Honved i Domobrana dla Zalitawii) oraz rangi wojskowe w swoich językach.

Serdecznie zapraszamy!


mikronacja, ekonomiczna, polityczna, wirtualne państwo, towarzyska, darmowa, strategiczna,

Kilka losowych zrzutów ekranu z gier:

w grórę Hop do góry
Cantr II GoalUnited X-Fighter Crimson Creation RPG Knights


Projekt & Realizacja: Asert.pl - promocja gier przeglądarkowych